Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu
- Technikum nr 3
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3
37-500, Jarosław
Telefon: 16-621-23-11|http://www.ekonomikjaroslaw.pl/
zsejar@zsejar.internetdsl.pl
Kierunki
- sprzedawca
- technik ekonomista
- technik handlowiec
Technikum Nr 3 kształci młodzież w dwóch zawodach: technika ekonomisty i technika handlowca. Kształcenie zawodowe w tym typie szkoły jest realizowane od wielu dziesięcioleci. Uczniowie poznają przedmioty ogólnokształcące i typowe dla wybranego zawodu. Zajęcia odbywają się w pracowniach przedmiotowych oraz komputerowych wspomaganych odpowiednimi programami. Młodzież odbywa także praktykę zawodową pracodawców. Po zakończeniu kształcenia uczniowie mogą przystąpić do egzaminu maturalnego i/lub egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie. Kształcenie w technikum wspomagane jest współpracą z instytucjami i uczelniami wyższymi. W technikum młodzież ma możliwość kształcenia w szerokiej gamie innowacyjnych specjalizacji: doradca podatkowy, e-handel, innowacyjny biznes, komunikacja elektroniczna, pracownik kancelaryjny, systemy informatyczne w zarządzaniu, vademecum inwestowania.
Zasadnicza Szkoła Zawodowa nr 3 wchodzi w skład Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu. Jest to szkoła z długimi tradycjami i mocnymi korzeniami na powiatowym rynku edukacyjnym. Jej mury opuszczały rzesze młodzieży, która albo znajdowała pracę w sklepach albo podejmowała dalsza naukę w liceach i technikach. Zasadnicza Szkoła Zawodowa kształci w zawodzie: sprzedawca. Specyfiką nauki w tym typie szkoły jest to, że część zajęć odbywa się u pracodawców a część w szkole. Do dyspozycji młodzieży są dobrze wyposażone pracownie komputerowe i przedmiotowe. Od wielu lat uczniowie z powodzeniem zdają egzamin zawodowy i uzyskują kwalifikacje sprzedawcy.
W ramach nauki w szkole młodzież uczestniczy w bardzo aktywnej działalności samorządu uczniowskiego, wolontariacie i innych organizacjach szkolnych i pozaszkolnych. Kontakty z pracodawcami wskazują na to, iż na zajęciach praktycznych młodzież Zasadniczej Szkoły Zawodowej bardzo dobrze sobie radzi z obsługą klientów i ma duże szansę na to aby w przyszłości wykonywać ten zawód. Po zakończeniu nauki uczniowie często podejmują naukę w szkołach dla dorosłych, zdobywają maturę a nawet kończą wyższe studia.
VIII Liceum Ogólnokształcące od początku zostało sprofilowane jako tzw. liceum policyjne gdyż program nauczania objęty został innowacją: przysposobienie policyjne i bezpieczeństwo drogowe. Innowacyjność programy nauczania polega na tym że obok zajęć wynikających z podstawy programowej dla tego typu szkoły, prowadzone są praktyczne i teoretyczne przedmioty opracowane zwykle przez pracowników policji. Na zajęcia te składają się: przysposobienie policyjne i bezpieczeństwo drogowe, samoobrona, strzelnica oraz wykłady pracowników naukowych wyższych uczelni z kierunku: bezpieczeństwo wewnętrzne. Od roku 2014 wdrożono w życie i dokonano naboru do dwóch klas z innowacyjnym programem nauczania o profilu kryminologia. Zajęcia na tym kierunku obejmują obok wspomnianej wyżej samoobrony i strzelnicy, również kryminologię i biologię w praktyce policyjnej. W bieżącym roku szkolnym klasy policyjne o innowacji kryminologia objęte zostały patronatem Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Rzeszowie. Specyfika nauki w klasach policyjnych są zajęcia z pracownikami Komendy Powiatowej Policji w Jarosławiu oraz praktyczne zajęcia z samoobrony i strzelania, które wyposażają uczniów w określone umiejętności. Młodzież uczęszczająca do tego typu szkoły ma zwykle sprecyzowane zainteresowania i podejmuje dalszą naukę na pokrewnych do policyjnych kierunkach studiów.
W czasie trwania projektu dokonano:
Zakupu oprogramowania....................................................................................... 17229,01 zł
Zakupu komputerów i laptopa............................................................................... 79615,83 zł
Zakupu mebli (szafy, stoliki i krzesła)................................................................... 17958,56 zł
Zakupu sprzętu (drukarka, projektor, kserokopiarka, telefon i fax)...................... 22425,99 zł
Zakupu filmów edukacyjnych i biblioteczki........................................................... 1604,17 zł
Szkolenia Rady Pedagogicznej................................................................................................
Realizacji stypendiów stażowych dla uczniów................................................... 123949,17 zł
Zajęcia dydaktyczno-wyrównawcze..................................................................... 44372,02 zł
Zakupiony sprzęt posłużył do wyposażenia/modernizacji pracowni komputerowej, pracowni ekonomicznej i pracowni doradztwa zawodowego.
Zajęcia w pracowni doradztwa edukacyjno-zawodowego prowadzi nauczyciel – doradca zawodowy, który odbył studia podyplomowe w tym zakresie w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”.
Nauczyciele odbyli szkolenie obejmujące 2 spotkania w zakresie doradztwa edukacyjno-zawodowego.
Uczniowie uczestniczyli w płatnych stażach, realizowanych w okresie lipiec-sierpień w latach: 2012, 2013, 2014.
Ze wsparcie skorzystało:
180 uczniów
43 nauczycieli
Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących im. Marii Dąbrowskiej w Jarosławiu
Pl. Mickiewicza 13
Jarosław