Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku
- Technikum
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa
- Liceum Plastyczne
38-600, Lesko
Telefon: 13-469-66-73|www.zawodowcywlesku.eu;www.nowaenergiawlesku.eu
zst.lesko@op.pl
Kierunki
- technik urządzeń i systemów energii odnawialnej
- technik architektury krajobrazu
- technik ekonomista
- technik informatyk
- technik hotelarstwa
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- stolarz
- tapicer
- monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie
- cieśla
- plastyk
Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych jest szkołą z tradycjami przekazywanymi przez lata uczniom oraz absolwentom Zespołu Szkół Drzewnych i Zespołu Szkół Ekonomiczno-Rolniczych oraz Niepublicznego Liceum Plastycznego TALENS w Lesku. Jako nowa szkoła powstała w 1 września 2012 roku z połączenia trzech wcześniej istniejących jest jednostką edukacyjną, której misja oparta jest na:
- kształceniu uczniów wszechstronnie przygotowanych do pracy na zmieniającym się rynku w atmosferze wzajemnej życzliwości i zrozumienia
- poszanowanie podmiotowości każdego człowieka
- przygotowanie do samodzielnego, mądrego i godnego życia
- respektowanie zasad współżycia społecznego i praw moralnych
- dążenie do wychowania człowieka odpowiedzialnego, świadomego podejmowanych decyzji i otwartego na świat.
Kształcenie zawodowe i specjalistyczne w ZSTiA w Lesku prowadzone jest na wysokim poziomie gdzie wykfalifikowani i kreatywnie pracujący nauczyciele, korzystający z nowoczesnej bazy dydaktycznej, przekazują swoją wiedzę podopiecznym. Nowoczesne pracownie dydaktyczne w tym: 4 nowoczesne pracownie komputerowe wyposażone w specjalistyczne oprogramowanie, nowoczesna pracownia żywienia i usług gastronomicznych z salą konsumpcyjną, jedna z najnowocześniejszych w Polsce pracowni Odnawialnych Źródeł Energii w raz z platforma pozyskiwania tej energii umieszczonej na dachu budynku i pracowni montażu i konserwacji urządzeń OŹE, pracownie malarskie, dobrze wyposażone warsztaty szkolne, a także multimedialne projektory, laptopy oraz tablice interaktywne - są niewątpliwie wizytówka szkoły. Oferujemy więc naszym uczniom optymalne warunki do podnoszenia wiedzy i umiejętności. Uczniowie korzystają ponadto z sali gimnastycznej, siłowni a część zajęć z wychowania fizycznego prowadzona jest również na basenie (bezpłatnie). W szkole znajduje się także Liceum Plastyczne, które jest publiczną szkołą artystyczną. Bazujemy na doświadczeniu Niepublicznego Liceum Plastycznego TALENS, które od roku szkolnego 2012/2013 wchodzi w skład Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku. Praca w szkole oparta jest na zindywidualizowanym toku nauczania dostosowanym do możliwości i zainteresowań uczniów, a podstawą kształcenia jest rozwijanie umiejętności twórczych i rozbudzanie wrażliwości artystycznej. Planujemy dalszą rozbudowę szkoły poprzez adaptację kolejnych pomieszczeń na pracownie specjalistyczne do nauczania przedmiotów zawodowych. Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku to szkoła otwarta na innowacje w dziedzinie kształcenia. Szkoła od lat pozyskuje środki na zwiększenie oferty edukacyjnej poprzez realizacje działań podnoszących kwalifikacje zawodowe na szczeblu regionalnym i międzynarodowym. Znakomita, wciąż doszkalająca się kadra nauczycielska zapewnia świetne przygotowanie uczniów zarówno do egzaminu maturalnego jak i egzaminów zawodowych. Ponadto szkoła zapewnia uczniom możliwość uczestnictwa w wielu różnorakich kursach, szkoleniach, praktykach czy stażach.
W projekcie „Podkarpacie stawia na zawodowców” Zespół Szkół Technicznych
i Artystycznych bierze udział od15 czerwca 2012 roku. Kwota, którą udało się pozyskać na rzecz projektu to 2 345 333,89 zł. Wkład własny Powiatu leskiego/ Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych wyniósł 350 775, 00 zł. Ze wsparcia w ramach projektu skorzystało 298 uczniów i 49 nauczycieli.
Stworzono 3 nowoczesne klasopracownie tj.:
- Pracownię żywienia i usług gastronomicznych
- Pracownię Odnawialnych Źródeł Energii, wraz z kompleksem na dachu budynku
- Pracownię montażu i konserwacji urządzeń odnawialnych źródeł energii.
W ramach projektu powstała również pracownia doradztwa zawodowego. W czasie wakacji roku szkolnego 2013/2014 oraz 2014/2015 zorganizowano płatne staże dla uczniów. Łączny udział w stażach i praktykach uczniów to 163 osoby.
W ramach projektu przeprowadzono następujące kursy:
- Kurs prawo jazdy kat. B
- Kurs „Profesjonalnego Recepcjonisty”
- Kurs „Kucharza kuchni regionalnej”
- Kurs „Barmańsko- kelnerski”
- Kurs „Projektowania i obsługi drukarki 3D”
- Kurs „Florystyczny I stopnia”
- Kurs „Zakładania i urządzania terenów zieleni”
- Kurs „Kasjer- fakturzysta”
- Kurs „Rzeźby i działań przestrzennych”
- „Plener malarski wiosenny”
- „Plener malarski zimowy”
- Kurs „Fotografii i grafiki komputerowej”
- Kurs „Marketingowego szkolenia recepcjonistów i pracowników gastronomii”
- Kurs „Cieśla/stolarz budowlany”
- Kurs „Pozyskiwania energii geotermalnej”
- Kurs „Pozyskiwania energii wiatru”
- Kurs „Uzyskiwania energii z biomasy i biopaliw”
- Kurs „Elektryk”
- Kurs „Tourism Manager”
- Kurs „Wykorzystanie w marketingu grafiki komputerowej”
Do każdego z wyżej wymienionych kursów opracowano indywidualny program nauczania.
1 września 2014 roku utworzono nowy kierunek kształcenia tj. Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej a wraz z nim szereg działań wpływających na jego atrakcyjność; dokształcanie nauczycieli, kursy kwalifikacyjne dla uczniów, praktyki w zakładach pracy, targi pracy oraz w wiele innych działań.
Nowoczesne zarządzanie:
Dodatkowo w ramach projektu wdrożono innowacyjny system zarządzania w ZSTiA w Lesku, gdzie na potrzeby ZSTiA w Lesku stworzono E-dziennik, a także utworzono stronę internetową promującą szkolnictwo zawodowe wraz z wirtualną wycieczką po pracowniach zawodowych.
ZSTiA w Lesku uczestniczył także w realizacji działań współpracy ponadnarodowej opierającej się na modernizacji programu kształcenia zawodowego ZSTiA w Lesku poprzez zaadaptowanie rozwiązań partnera zagranicznego oraz dostosowanie jego działań do potrzeb lokalnego rynku pracy w ramach branży turystycznej.
W komponencie współpracy uczestniczyła grupa nauczycieli i nauczycielek ZSTiA w Lesku, koniecznych do zaadaptowania zmian w programie szkoły oraz 15-osobowa grupa uczniów (14-K, 1-M) z wszystkich kierunków. Uczniowie i uczennice brali/ły udział w działaniach projektowych, wspólnie z nauczycielami/lkami wypracowując modyfikacje do programu. Ze strony francuskiej została również rekrutowana grupa 15 uczniów i uczennic. Współpraca nawiązywana była pod egidą organu prowadzącego – władz samorządowych powiatu leskiego, stąd również przedstawiciele organu brali udział w jego realizacji. W ramach projektu zrealizowano następujące działania:
1. Opisano sylwetkę wzorcowego pracownika obsługującego międzynarodowy ruch turystyczny i zmodyfikowano program nauczania. W celu realizacji zadania odbyły się:
a) Warsztaty kadry dydaktycznej i administracyjnej obu szkół.
b) Opracowano program kursu branżowego: „Tourism Manager” oraz autorski skrypt.
c) Przeprowadzono kursu „Tourism Manager”, który testował założenia programowe, adaptowane do nauczania w ZSTiA w Lesku.
d) Odbyły się praktyki w łączonych grupach – uczniów polskich i francuskich, odbywające się w Polsce i 2 razy we Francji (w trakcie 2 wizyt we Francji oraz rewizyty Francuzów w Polsce), w ramach których testowano kompetencje nabywane przez uczniów i uczennice.
e) Odbyły się spotkania ewaluacyjne autorów programu, kadry ZSTi A w Lesku, z udziałem młodzieży w celu ostatecznego dopracowania założeń kursu.
f) Opracowano programy, które w ostatecznej wersji zostały wydrukowane i rozesłane do zespołów szkół kształcenia zawodowego na Podkarpaciu prowadzących nauczanie na kierunkach turystycznych.
2. Wykorzystanie w marketingu grafiki komputerowej
a) Opracowano programu kursu wykorzystania grafiki komputerowej w marketingu (w odniesieniu do obsługi ruchu turystycznego), oraz autorski skryptu.
b)Przeprowadzono kurs grafiki komputerowej dla młodzieży z ZSTiA w Lesku (15 uczestników i uczestniczek) w wymiarze 80 godzin. 3. W ramach działania ,,współpraca dla promocji” zainicjowano działania promujące turystykę na obszarze obu partnerów. Odbyły się spotkania władz samorządowych obu regionów oraz uruchomiono (w trakcie realizacji) serwis internetowego, który jako „praca dyplomowa” nawiązanego partnerstwa Projekt wpłynął nie tylko na podniesienie jakości procesu kształcenia, ale także umożliwił jednostkom samorządów terytorialnych z obu krajów rozpoczęcie ścisłej współpracy w zakresie promocji w regionach partnerskich własnych walorów turystycznych, co mamy nadzieję przyczyni się do zwiększenia ruchu turystycznego obu regionów. Utworzono wspólną stroną internetową administrowaną w 3 językach: polskim, angielskim i francuskim, promującą partnerskie szkoły i ich regiony (Bieszczady – Polska, Franche-Comté – Francja), na której publikowane są informacje dotyczące: działań projektu, współpracy międzynarodowej, efektów kształcenia zawodowego z zakresu obsługi ruchu turystycznego, ruchu turystycznego w danym regionie, inwestycji gospodarczych w regionach zaprzyjaźnionych oraz promocji baz turystycznych (hoteli, pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych itp.).W toku realizacji komponentu opracowano przez szkoły partnerskie materiały służące promocji regionów: biuletyny informacyjne, foldery, prezentacje multimedialne w 3 językach (zwłaszcza w trakcie kursów i warsztatów), jak również nakręcenie film promujący partnerstwo, w którym zawarte zostały elementy promocji obu regionów biorących udział we współpracy. Na rozpoczęcie i zakończenie współpracy odbyły się spotkania realizatorów komponentu oraz władz samorządowych, podsumowujące wypracowane rozwiązania. Wartością dodaną na bazie współpracy doprowadzono do podpisania umowy o współpracy pomiędzy samorządami, która umożliwiła współpracę pomiędzy podmiotami gospodarczymi świadczącymi usługi turystyczne.
Konferencja w ramach komponentu polsko-francuskiego
24 marca godz. 10 w Hotelu Szelców w Lesku odbyła się II konferencja poświęcona współpracy ponadnarodowej. Głównym jej celem było podpisanie umów partnerskich oraz omówienie zagadnień związanych z:
- wymianą usługi turystycznej, charakterystyką obu regionów,
- problemami odnalezienia się młodego pracownika na rynku pracy związanego z obsługą i zarządzaniem branżą turystyczną w Polsce i we Francji,
- wypracowaniem wspólnie z partnerem z Francji najbardziej optymalnych sposobów nabywania kompetencji przez uczniów/uczennice wpływających na rozwój kompetencji z zakresu obsługi i zarządzania w branży turystycznej,
- efektami kształcenia zawodowego z zakresu obsługi ruchu turystycznego dla otoczenia ZSTiA w Lesku.
Spotkanie władz samorządowych obu partnerów w Polsce, a także realizacja wspólnych działań przez obie szkoły, umożliwiła jednostkom samorządów terytorialnych z obu krajów rozpoczęcie ścisłej współpracy w zakresie promocji walorów turystycznych w regionach partnerskich, a także wymianę doświadczeń związanych z rozwojem branży turystycznej.
W czasie konferencji przedstawione zostały materiały graficzne utworzone na zajęciach z grafiki komputerowej przez uczniów i uczennice szkoły partnerskiej oraz zorganizowano warsztaty podsumowujące wprowadzone zmiany programowe, określające dalsze potrzeby i zakres współpracy. Przeanalizowano rzeczywiste efekty testowanych programów nauczania ZSTiA w Lesku oraz ich zalety.
W spotkaniu wzięło udział 100 osób, w tym uczestnicy i uczestniczki projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”, 15 uczniów i uczennic z Francji, przedstawiciele władz samorządowych powiatu leskiego - pan starosta Andrzej Olesiuk i pan Robert Mugnier oraz z Besoncon, przedstawiciele Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie – pan Maciej Karasiński Wicedyrektor do Spraw Europejskiego Funduszu Społecznego oraz pani Małgorzata Kawalec Kierowniczka Wydziału Projektów Własnych. Na uroczystość podpisania umów przyjechał również pan Bogdan Rzońca poseł na sejm VII Kadencji RP. Szkoły zaprzyjaźnione reprezentowane były przez grupy nauczycieli oraz uczniów biorących udział w projekcie, na czele z dyrekcją pan Maciej Błażowski, natomiast LAP François-Xavier z Besançon (Francja) - Therry Mraffko. W konferencji również uczestniczyli przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, dyrektorzy szkół zaprzyjaźnionych z ZSTiA w Lesku, nauczyciele partnerskich szkół oraz lokalni pracodawcy związani z rozwojem ruchu turystycznego na terenie obu partnerów.
Dni Otwarte w ZSTiA w Lesku
W dniu 20.02.2015 r. w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku, odbyły się ,,Dni otwarte” dla młodzieży gimnazjalnej. Uczniowie i uczennice gimnazjów mogli zdobyć wiele interesujących informacji na temat szkoły oraz kształcenia zawodowego. Przygotowano szereg atrakcji, by zachęcić gimnazjalistki i gimnazjalistów do wstąpienia w szeregi ZSTiA w Lesku.
Poza prezentacjami, uczniowie i uczennice mogli pozwiedzać bazę dydaktyczną szkoły, uczestniczyć w zajęciach oraz w otwarciu kolejnych nowych pracowni, o jakie szkoła wzbogaciła się w ramach realizowanego projektu ,,Podkarpacie stawia na zawodowców”. Na sali gimnastycznej zostały przygotowane stanowiska wszystkich kierunków zawodowych w jakich kształci szkoła oraz poczęstunek, który jak co roku został przygotowany przez uczniów i uczennice Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych.
Pracownia Odnawialnych Źródeł Energii w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku
W Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku powstały jedne z najnowocześniejszych w Polsce pracowni Odnawialnych Źródeł Energii przystosowanych do realizacji podstawy programowej na kierunku Technik Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej w szkołach ponadgimnazjalnych. Adaptacja i wyposażenie dwóch pracowni zostało zrealizowane w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”.
Pracownia ,,Odnawialnych Źródeł Energii” stanowi integralną część całego kompleksu Odnawialnych Źródeł Energii jaki powstał w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku Pracownia połączona jest funkcjonalnie z platformą pozyskiwania energii umieszczonej na dachu budynku szkoły. Druga pracownia w znajdująca się w podpiwniczeniach budynku szkoły ,,Pracownia montażu i konserwacji urządzeń systemów energetyki odnawialnej” stanowi integralną część przeznaczoną do zajęć praktycznych.
Oficjalne otwarcie i przekazanie do użytkowania obydwu pracowni odbyło się 20 lutego 2015 r. W uroczystościach wzięli udział m.in. starosta powiatu leskiego Pan Andrzej Olesiuk, dyrektorka Departamentu Rolnictwa Geodezji i Gospodarki Mieniem Podkarpackiego Urzędu Marszałkowskiego Pani Zofia Kochan, kierownik Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury, Sportu i Turystyki Pani Agata Piszko, skarbnik powiatu leskiego Pan Stanisław Hutek, sekretarz powiatu leskiego Pan Czesław Gawłowski oraz członkowie Zarządu Powiatu Pan Marian Feresztyn oraz Pan Adam Milczanowski.
Z tej okazji uczniowie i uczennice kierunku gastronomicznego przygotowali dla zaproszonych gości poczęstunek, prezentując przy tym swoje umiejętności oraz możliwości zakupionego w 2014 r. w ramach projektu sprzętu do nowoczesnej pracowni żywienia i usług gastronomicznych.
Nowoczesne pracownie Odnawialnych Źródeł Energii w Technikum Urządzeń i Systemów Energetyki Odnawialnej pozwolą uczniom i uczennicom leskiej szkoły na zdobycie zarówno wykształcenia, jak i praktycznych umiejętności na kierunku, który jest jednym z przyszłościowych w kraju i zagranicą.
Młodzież z Leska rozpoczyna praktyki we Francji
Rozpoczął się kolejny etap współpracy ponadnarodowej realizowanej przez Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku oraz Le Lycée François-Xavier w Besançon z Francji. Chcecie poznać szczegóły? Przeczytajcie przesłaną do nas relację z pierwszych dni w Besançon.Przyjazd do Besançon przebiegł tym razem dużo szybciej niż podczas ostatniej podróży, ponieważ zaplanowano podróż samolotem. Przelot z Krakowa do Basel w Szwajcarii, a następnie dojazd do miejsca realizacji praktyk odbył się bardzo sprawnie. Już tego samego dnia w niedzielę 01.02.2015r. zameldowaliśmy się na miejscu w Besançon, pamiętając o tym, że do realizacji działań w projekcie ,, Podkarpacie stawia na zawodowców”. Praktyki rozpoczynamy w grupach oraz z podziałem na różne miejsca funkcjonowania hotelu tzn. od zajęć w recepcji, kuchnię oraz sale konsumenckie i przygotowanie pokoi hotelowych. Wszyscy mamy nadzieję, że doświadczenie zbierane podczas realizacji praktyk zawodowych realizowanych poza granicami kraju, w przyszłości pozwoli naszym uczniom i uczennicom do profesjonalnego podejścia w branży hotelarskiej, jakim jest obrany kierunek Tourism Manager. W wolnym czasie odbywają się wspólne zajęcia z języka angielskiego branżowego, gdzie zainicjowane zostały scenki z rozmów indywidualnych. Udaliśmy się również na zwiedzanie miasta Besançon. Przypomnijmy, że jako wartość dodaną przewiduje się na bazie dwuletniej współpracy doprowadzenie do podpisania umowy pomiędzy samorządami, która umożliwi współpracę pomiędzy podmiotami gospodarczymi świadczącymi usługi turystyczne. Na 24-25 marca planowana jest konferencja dla około 100 osób, dotycząca podsumowania wprowadzonych zmian programowych w ZSTiA w Lesku, która określi dalsze potrzeby i zakres współpracy pomiędzy partnerami. Na kursokonferencji, nastąpi przedstawienie efektów kształcenia zawodowego z zakresu obsługi ruchu turystycznego dla otoczenia ZSTIA w Lesku oraz zostaną zaprezentowane materiały graficzne utworzone przez uczniów szkół partnerskich na zajęciach z grafiki komputerowej.
Współpraca dla promocji w powiecie leskim
W ramach realizacji komponentu ponadnarodowego realizowanego przez Powiat Leski/Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku oraz Le Lycée François-Xavier w Besançon (Francja), przedstawiamy film promujący działania realizowane przez młodzież i samorządy obu regionów. Współpraca ponadnarodowa realizowana jest w ramach projektu ,,Podkarpacie stawia na zawodowców”, którego liderem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie, a głównym celem projektu jest podniesienie jakości i atrakcyjności szkolnictwa zawodowego w województwie podkarpackim. Film promuje partnerstwo obu regionów (Bieszczady – Polska, Franche-Comté - Francja), przedstawia efekty kształcenia zawodowego z zakresu obsługi ruchu turystycznego oraz efekty wymiany doświadczeń. Spotkania władz samorządowych obu partnerów w Polsce i we Francji, a także realizacja wspólnych działań przez obie szkoły, umożliwiła jednostkom samorządów terytorialnych z obu krajów rozpoczęcie ścisłej współpracy w zakresie promocji w regionach partnerskich własnych walorów turystycznych, a także wymianę doświadczeń związanych z rozwojem branży turystycznej. Działania projektowe realizowane będą przez Powiat Leski/ Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do czerwca 2015r. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia filmu.
https://www.youtube.com/watch?v=TspUr1hY1io
Współpraca ponadnarodowa Powiatu Leskiego/ZSTiA w Lesku oraz szkoły LAP François-Xavier z Besançon (Francja)
Od 28 września do 4 października trwały spotkania partnerów realizujących działania współpracy ponadnarodowej tj. przedstawicieli Powiatu Leskiego/Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku oraz szkoły LAP François-Xavier z Besançon (Francja). Podczas różnorodnych warsztatów uczniowie szkół partnerskich zapoznali się z profesjonalnym podejściem do zawodu jakim jest Tourism Manager.
Odbyły się wspólne zajęcia z języka angielskiego branżowego podczas których, zainicjowane zostały scenki z rozmów indywidualnych oraz zajęcia z grafiki komputerowej stosowanej w marketingu w odniesieniu do obsługi ruchu turystycznego. 30 września o godz. 10.00 w Hotelu Bona w Sanoku odbyła się II część konferencji poświęconej współpracy ponadnarodowej dla ponad 80 osób w tym uczestników projektu tj.: 15 uczniów/uczennic z Francji i 15 z Polski.
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele Władz Samorządowych Powiatu Leskiego na czele z Panem Starostą Markiem Pańko, przedstawicielka Lidera Projektu Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Rzeszowie w osobie Pani Małgorzaty Kawalec (Kierownika Wydziału Projektów Własnych), przedstawiciele Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Dyrektorzy Szkół zaprzyjaźnionych z ZSTiA w Lesku, nauczyciele partnerskich szkół oraz lokalni pracodawcy związani z rozwojem ruchu turystycznego na terenie obu partnerów.
Konferencja poświęcona współpracy ponadnarodowej, obejmowała zagadnienia związane z analizą rzeczywistych efektów testowanych programów nauczania ZSTiA w Lesku, ich zalety oraz braków. Omawiane były modyfikacje wypracowywanego produktu i jego wdrażania w kolejnych etapach realizacji projektu. Odbyły się też również warsztaty nabywania kompetencji przez uczniów/uczennice wpływających na ich rozwój z zakresu obsługi i zarządzania w branży turystycznej. Podczas spotkań uczniowie doskonalili warsztat Managera, kształtując profesjonalizm w każdej dziedzinie związanej z pracą w hotelu. Spotkanie władz samorządowych obu partnerów w Polsce, a także realizacja wspólnych działań przez obie szkoły, umożliwiła jednostkom samorządów terytorialnych z obu krajów rozpoczęcie ścisłej współpracy w zakresie promocji w regionach partnerskich własnych walorów turystycznych, a także wymianę doświadczeń związanych z rozwojem branży turystycznej. Działania projektowe realizowane będą przez Powiat Leski/ Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki do czerwca 2015r.
Więcej informacji dotyczących współpracy ponadnarodowej na stronie http://www.zawodowcywlesku.eu/
Koordynator projektu:
Tomasz Matuszewski
Konferencja "Współpraca dla promocji" w Besancon we Francji
W dniach 30.06 - 01.07.2014 r. w miejscowości Besancon we Francji odbyła się konferencja poświęcona współpracy międzynarodowej pomiędzy powiatem leskim/Zespołem Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku a Lycée François-Xavier in Besancon w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”.
Konferencja stanowiła kolejny etap realizacji działań, które związane były zainicjowaniem działań promujących turystykę na obszarze działania obu partnerów. Prowadzona była w formie warsztatów, podczas których przeanalizowano rzeczywiste efekty testowanych programów nauczania ZSTiA w Lesku, ich zalety i braki, omówiono potrzeby rynku usług turystycznych. Kolejne części konferencji skoncentrowane były na wypracowaniu wspólnie z partnerem z Francji najbardziej optymalnych sposobów nabywania kompetencji przez uczniów/uczennic wpływających na ich rozwój w zakresie obsługi i zarządzania w branżą turystyczną.
Konferencję prowadził koordynator projektu ze strony powiatu leskiego Tomasz Matuszewski, podczas której wystąpienia udzielił także dyrektor szkoły Lycée François-Xavier Thierry Mraffko, wicestarosta powiatu leskiego Stanisław Szelążek, dyrektor ZSTiA Maciej Błażowski oraz przedstawiciele władz samorządowych miasta Besançon wraz z przedstawicielami obsługującymi i zarządzającymi branżą turystyczną w regionie Franche-Comté. Ośmioosobową delegację z polskiej uczestniczącą w konferencji międzynarodowej reprezentowali również przedstawiciele władz samorządowych w osobach Stanisława Hutka oraz Czesława Gawłowskiego oraz przedstawiciele obsługujący i reprezentujący branżę turystyczną w powiecie leskim Pani Małgorzata Latusek (Menedżer Hotelu ,,Szelców”) i Pani Edyta Zakrzewską (Menedżer Pensjonatu ,,Gawra”) współpracujących również ze szkołą ZSTiA w Lesku. Tłumaczenia podczas trwania konferencji po stronie polskiej udzieliła Pani Anna Błądzińska.
Zaplanowane spotkanie władz samorządowych obu regionów oraz władz szkoły pozwoliło na wykreowanie faktycznego zapotrzebowania na szkoloną kadrę i bliską współprace potencjalnych pracodawców z rynkiem edukacyjnym. Spotkanie na szczeblu międzynarodowym pozwoliło również jednostkom samorządów terytorialnych z obu krajów rozpoczęcie ścisłej współpracy w zakresie promocji w regionach partnerskich własnych walorów turystycznych, co będzie miało na celu wymianę turystyczną. W obecnej chwili została utworzona i jest administrowana wspólna strona internetowa w 3 językach: polskim, angielskim i francuskim, promującą partnerskie szkoły i ich regiony (jako „praca dyplomowa” partnerstwa) adres strony: www.zawodowcywlesku.eu.
Opracowano również materiały służące promocji regionów: biuletyny informacyjne, foldery, w kolejnym etapie planowane jest stworzenie prezentacji multimedialnych w 3 językach (zwłaszcza w trakcie kursów i warsztatów), jak również nakręcenie filmu promującego partnerstwo, efekty kształcenia zawodowego z zakresu obsługi ruchu turystycznego, efekty wymiany doświadczeń. W filmie zawarte zostaną elementy promocji obu regionów (Bieszczady – Polska, Franche-Comté - Francja) biorących udział we współpracy.
Jako wartość dodaną przewiduje się na bazie dwuletniej współpracy doprowadzenie do podpisania umowy pomiędzy samorządami, która umożliwi współpracę pomiędzy podmiotami gospodarczymi świadczącymi usługi turystyczne. Konferencja dotyczyła projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, której liderem jest Wojewódzki Urząd Pracy w Rzeszowie.
Uczeń Technikum Architektury Krajobrazu finalistą Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych
Bartosz Zdziebko, uczeń IV klasy Technikum architektury krajobrazu w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku podczas eliminacji centralnych Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych uzyskał tytuł finalisty w bloku architektura krajobrazu. Tytuł ten uprawnia do zwolnienia z części teoretycznej egzaminu zawodowego.
Eliminacje centralne XXXVIII edycji Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych odbyły się 6 i 7 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Nawojowej.
Organizatorem zmagań uczniów z całej Polski był Komitet Główny OWiUR przy Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach wraz z Komitetem Okręgowym OWiUR przy Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie.
Tegoroczna XXXVIII Olimpiada Wiedzy i Umiejętności Rolniczych przeszła do historii nie tylko jako jedna z najlepiej zorganizowanych, ale przede wszystkim ze względu na wysoki poziom przygotowania startujących uczniów.
Organizatorzy podkreślają, że w gronie 222 uczestników eliminacji centralnych nie było osób, które w Nawojowej znalazłyby się przez przypadek. - To rzeczywiście byli najlepsi z najlepszych, których wyłoniły eliminacje szkolne, a później te na poziomie regionów - mówił prof. dr hab. Andrzej Radecki, przewodniczący Komitetu Głównego Olimpiady Wiedzy i Umiejętności Rolniczych. Podkreślił, że już sam udział w finale był dużym osiągnięciem. - Oczywiście najwspanialszym rezultatem mogą pochwalić się zdobywcy czołowych miejsc w poszczególnych blokach tematycznych.
Serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
http://agropolska.pl/olimpiada/17/oni-wygrali-olimpiade-mozecie-byc-z-siebie-dumni
http://agropolska.pl/olimpiada/18/prof-radecki-rolnictwo-jest-w-polsce-niedoceniane-wideo
http://agropolska.pl/olimpiada/19/gurbiel-ministerstwo-rolnictwa-bedzie-wspieralo-owiur-wideo
fotorelacja:
http://agropolska.pl/galerie/96/laureaci-owiur-odebrali-nagrody-od-wydawnictwa-apra
Uczeń Liceum Plastycznego stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Uczeń Liceum Plastycznego Grzegorz Polański otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za osiągnięcia artystyczne w roku szkolnym 2013/2014. Uroczystość wręczenia stypendium odbyła się 6 czerwca 2014 r. w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie. W ciągu ostatnich dwóch lat nauki Grzegorz Polański - kilkakrotnie reprezentował szkołę w konkursach i olimpiadach, najważniejsze osiągnięcia to:
- Finalista XXXVIII Olimpiady Artystycznej, Warszawa 2014 r.,
- Nagroda Dyrektora Szkoły w XX Ogólnopolskim Plenerze Malarskim, Jeżów 2013 r.,
- Nagroda Dziekana Wydziału Nauk Humanistycznych KUL profesora Krzysztofa Nareckiego w VI Ogólnopolskim Plenerze Malarskim „Zamość – Perła Renesansu”, 2012 r.
Kurs zakładania i urządzania terenów zieleni
Poniżej przedstawiamy kolejny kurs cieszący się dużym zainteresowaniem wśród młodzieży szkolnej ZSTiA w Lesku. Kurs zakładania i urządzania terenów zieleni, którego grupę docelową stanowią uczniowie i uczennice wszystkich klas Technikum Architektury Krajobrazu. Celem szkolenia jest uzyskanie przez jego uczestników i uczestniczki wiedzy i umiejętności praktycznych, niezbędnych do wykonywania prac przy zakładaniu i pielęgnowaniu terenów zieleni oraz do opracowywania projektów dekoracji roślinnych, tworzenia różnych form kompozycji roślinnych, przygotowywania kompleksowego wystroju wnętrz oraz otwartej przestrzeni z użyciem materiału roślinnego. Szkolenie obejmie tworzenie 4 ścieżek edukacyjnych połączonych z zajęciami praktycznymi (60 godzin dla każdej grupy) dla uczestników i uczestniczek działania. Uprawnienia nabywane podczas kursu umożliwią absolwentom lepszy start na rynku pracy. W późniejszym okresie powyższe ścieżki będą wykorzystywane na zajęciach lekcyjnych oraz praktycznych, co długookresowo pozytywnie wpłynie na efektywność procesu edukacyjnego.
Zapraszamy do odwiedzenia profilu na facebooku Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku https://www.facebook.com/zstia.lesko?ref=hl
Sukces mechaników
28 kwietnia 2014 r. w Podkarpackiej Wojewódzkiej Komendzie OHP w Rzeszowie uczestnicy HP 9-8 z Sanoka oraz uczniowie Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku Paweł Głodowski i Jarosław Jarema zdobyli I miejsce na Wojewódzkim konkursie „Sprawny w zawodzie – bezpieczny w pracy” w kategorii mechanik pojazdów samochodowych. Następny etap – ogólnopolski odbędzie się już niebawem w Gołdapi w województwie mazursko - warmińskim.
Trzymamy mocno kciuki za kolejne sukcesy zdolnych uczniów. Więcej informacji na stronie internetowej: http://www.podkarpacka.ohp.pl/?c=mdAktualnosci-cmPokazTresc-35-5778
Praktyki we Francji
W ramach projektu "Podkarpacie stawia na zawodowców", młodzież z Zespołu Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku rozpoczęła praktyki w miejscowości Besançon we Francji. Współpraca z francuskim partnerem ma zaowocować w przyszłości utworzeniem kierunku lub kursu pod nazwą Turism Menager oraz modyfikacją programów nauczania w ZSTiA.
Zobaczcie relację z pierwszych chwil we Francji
http://zstia.lesko.pl/index.php/aktualnosci/365-praktyki-czas-zaczac.html
http://www.zstia.lesko.pl/index.php/aktualnosci/367-menager-turism-zaczynamy.html
Biuletyn informacyjny
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia biuletynu informacyjnego, promującego Liceum Plastyczne w Lesku, specjalność artystyczna oraz techniki graficzne, formy użytkowe: dekorowanie wnętrz, oraz do zapoznania się z ofertą edukacyjna przygotowana przez ZSTiA w Lesku na rok szkolnym 2014/15.
http://issuu.com/sebastiantrafalski/docs/promocja_lp_2014
Nowy kierunek kształcenia
Od 1 września 2014r. Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku otwiera nowy kierunek kształcenia - Technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej. Zapraszamy wszystkich do obejrzenia biuletynu informacyjnego, promującego nowy kierunek oraz do zapoznania się z ofertą edukacyjną przygotowaną przez ZSTiA w Lesku na rok szkolnym 2014/15. http://issuu.com/sebastiantrafalski/docs/zstia_nowy_kierunek_2014
Poplenerowa wystawa malarstwa uczniów Liceum Plastycznego
W dniu 14 listopada 2013 roku w Liceum Plastycznym przy Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku odbył się wernisaż prac uczniów klasy II i III. Prezentowane obrazy są wynikiem dwóch siedmiodniowych plenerów w Komańczy. Opiekunami pleneru byli artyści pedagodzy Liceum Plastycznego: Waldemar Kordyaczny, Andrzej Kijowski i Sebastian Trafalski.
Wyjazdy zostały w całości sfinansowane przez Europejski Fundusz Społeczny ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki Priorytet IX. Całość działań realizowana jest przez powiat Leski we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Pracy w Rzeszowie w ramach projektu ,,Podkarpacie stawia na zawodowców”.
Otwarta przestrzeń stanowi miejsce i temat pracy artysty, daje szansę na ukazanie prawdziwego piękna otaczającego nas świata. Z poszczególnych obrazów wypływa indywidualizm autorów. Każdy uczeń Naszej Szkoły przelał na swoje płótno wiele wysiłku, ale też cząstkę samego siebie oraz swoją pasję...
Wystawa poplenerowa potrwa do 30 listopada 2013 roku.
Zapraszamy również do obejrzenia katalogu prac uczniów:
http://issuu.com/sebastiantrafalski/docs/liceum_plastyczne_w_lesku
Przedstawiamy zdjęcia prac ucznia Arkadiusza Kruińskiego, który uczy się w zawodzie stolarz. Praktyki odbywają się w warsztatach szkolnych pod opieką nauczyciela zawodu pana Adama Micudy.
Tak wygląda praktyka zawodowa w nowej kuchni w Zespole Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku. Kuchnia została wyremontowana w ramach projektu systemowego „Podkarpacie stawia na zawodowców”.
Zespół Szkół Technicznych i Artystycznych w Lesku
Jana Pawła II 18A
Lesko