Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2 im. dra Janusza Korczaka w Przemyślu
- Technikum nr 2 Specjalne dla Niesłyszących i Słabo Słyszących
- Zasadnicza Szkoła Zawodowa dla niesłyszących i słabosłyszących
37-700, Przemyśl
Telefon: 16-676-04-00|www.sosw2przemysl.com
sosw2@um.przemysl.pl;osrodek@sosw2przemysl.com
Kierunki
- technik mechanik
- technik informatyk
- technik technologii odzieży
- technik żywienia i usług gastronomicznych
- ślusarz
- krawiec
- kucharz
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabo słyszącej im. dra Janusza Korczaka w Przemyślu istnieje od 1951 r. i ma bogate tradycje. Jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży niesłyszącej i słabo słyszącej w normie intelektualnej oraz z zaburzeniami sprzężonymi, w tym upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim lub umiarkowanym. W Ośrodku przebywają dzieci i młodzież w wieku od 6 do 24 lat. Umożliwiamy udział w indywidualnych lub grupowych zajęciach specjalistycznych
w zakresie terapii pedagogicznej, zajęciach rewalidacyjnych, usprawniających ruchowo, profilaktyki społecznej i resocjalizacji przygotowującej dzieci i młodzież do samodzielności w życiu społecznym, udział w zajęciach sportowych, turystycznych, rekreacyjnych oraz kulturalno-oświatowych. Ośrodek posiada: bardzo dobrze wyposażone pracownie dydaktyczne, internat i stołówkę, sale gimnastyczne, sale zajęć polisensorycznych, salę doświadczania świata, siłownię, ogród wrażeń zmysłowych, dostęp do Internetu Wi-Fi, Fundusz stypendialny im. Jeanne Jazowick-Kusiński oraz Fundusz Surdopedagodzy swoim uczniom.
Projekt „Podkarpacie stawia na zawodowców”, współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego realizowany był w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 2 w Przemyślu w latach 2012/2015.
W projekcie uczestniczyli uczniowie niesłyszący i słabo słyszący 4-letniego technikum, kształcącego w zawodach:
- Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych
- Technik Mechanik
- Technik Informatyk
Dla uczniów ww. Technikum zorganizowano zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze i zajęcia praktyczne dostosowane do podstawy programowej kształcenia w zawodzie oraz staże zawodowe. Zajęcia miały na celu wyrównanie poziomu wiedzy uczniów, rozwijanie zainteresowań, predyspozycji do zawodu oraz pogłębianie wiedzy z zakresu nowej technologii.
Bardzo ciekawą i cenną propozycją projektu były staże zawodowe skierowane dla uczniów
w zawodzie technik mechanik i technik żywienia usług gastronomicznych. Uczniowie niesłyszący nabyli nowego doświadczenia, pomocnego w podniesieniu ich kwalifikacji zawodowych. Poznali specyfikę pracy w zakładach, poszerzali swoją wiedzę o nowe doświadczenia zawodowe. Przyszli pracodawcy mogli przekonać się, że praca
z niepełnosprawnymi (niesłyszącymi) może dawać równie zadowalające efekty i brak komunikacji werbalnej nie musi być problemem. Natomiast uczniowie mogli poczuć się jak pełnoprawni obywatele, pracownicy. Staże były nie tylko interesujące ze względów rewalidacyjnych (poszerzanie słownictwa biernego i czynnego) ale i finansowych – za swoją pracę otrzymali wynagrodzenie. Często były to pierwsze zarobione pieniądze.
W ramach projektu doposażono 3 pracownie kształcenia zawodowego (gastronomiczną, mechaniczną i warsztaty szkolne), 1 pracownię doradztwa zawodowego. Zakupione niezbędne pomoce dydaktyczne do wszystkich zajęć w postaci sprzętu oraz zakupiono produkty spożywcze do zajęć z gastronomii. Wpłynęło to znacznie na podniesienie jakości pracy, zwiększyło atrakcyjność zajęć, w przypadku zajęć z gastronomii podniosło estetykę przygotowanych i serwowanych posiłków. Wiedzę i umiejętności zdobyte podczas zajęć uczniowie będą mogli wykorzystać w przyszłej pracy zawodowej.
Z wsparcia w projekcie skorzystało 32 uczniów. Przeprowadzono również szkolenie Rady Pedagogicznej, w którym wzięło udział 18 nauczycieli. Na realizację projektu w tut. Ośrodku otrzymaliśmy kwotę 137 825,86 zł.
Specjalny Ośrodek Szkolno Wychowawczy nr 2 im. dra Janusza Korczaka w Przemyślu
Czarnieckiego 27
Przemyśl