Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym

  • Technikum
  • Zasadnicza Szkoła Zawodowa
Ks. Br. Markiewicza 25b
38-430, Miejsce Piastowe
Telefon: 13-435-30-70|http://www.mzsp.pl/glowna.php
sekretariat@mzsp.pl

Kierunki

  • technik poligrafii
  • technik drzewny
  • technik informatyk
  • technik organizacji reklamy
  • technik cyfrowych procesów graficznych
  • tapicer
  • stolarz

Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych to szkoła z ponad 100-letnimi tradycjami, która kontynuuje dzieło bł. Bronisława Markiewicza w zakresie edukacji i wychowania, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom młodych ludzi. Szkoła jest placówką publiczną, Organem Prowadzącym Szkołę jest Zgromadzenie Św. Michała Archanioła.

Naszym celem jest kształcenie młodzieży zgodnie z potrzebami rynku pracy. Systematycznie podnosimy jakość kształcenia w szkole poprzez zapewnienie dostępu do nowoczesnych pomocy dydaktycznych, maszyn i urządzeń.  Dzisiaj możemy się pochwalić wysoką zdawalnością egzaminów zawodowych i matur – od lat w ogólnopolskim rankingu „Perspektyw” nasze Technikum plasuje się na wysokiej pozycji, w tym w czołówce w woj. podkarpackim.  Również wyposażamy uczniów w dodatkowe umiejętności zawodowe poprzez realizację kursów, warsztatów, które pozwalają im być bardziej konkurencyjni i przygotowani do pracy w wyuczonym zawodzie.

 

Co zrealizowano w projekcie:

 

Liczba uczniów którzy skorzystali ze wsparcia: 207 oraz 47 osób kadry

Kwota projektu: 705.937,22 zł

 

Utworzono lub zmodernizowano pracownie zawodowe:
Pracownia druku cyfrowego,
Laboratorium Robotyki i mechatroniki,
Studio fotograficzno – medialne,
Pracownia informatyczna (CISCO),
2 klasopracownie językowe,

Pracownię doradztwa zawodowego

 

Zrealizowano praktyki i staże zawodowe dla 109 uczniów,

 

Zrealizowano kursy zawodowe:

Kurs „Operatora obrabiarek sterowanych numerycznie (CNC)” w Technikum Drzewnym i ZSZ (stolarz/tapicer)

Kurs „Tworzenie grafiki inżynierskiej – AUTO - CAD” w Technikum Drzewnym.
Kurs „Obsługa programu komputerowego NOWY ROZKRÓJ i PRO-100” w Technikum Drzewnym i ZSZ (stolarz/tapicer)
Kurs „Kierowca, operator wózków jezdniowych napędzanych, w tym zasilanych gazem” w Technikum Drzewnym i ZSZ (stolarz/tapicer)
Kurs „SEP – eksploatacja urządzeń elektroenergetycznych do 1 kv (40 godz.) - z egzaminem” dla Technikum Informatycznego.
Kurs Grafika komputerowa w Technikum Organizacji Reklamy.

 

Zrealizowano zajęcia dodatkowe, Warsztaty:
Zajęcia dodatkowe z j. angielskiego zawodowego branżowego dla kierunku technik organizacji reklamy, technik informatyk i technik poligraf/cyfrowych procesów graficznych.
Warsztaty plenerowe fotograficzne dla kierunku technik organizacji reklamy.
Warsztaty edukacja multimedialna, medialna dla kierunku technik organizacji reklamy.

 

 

Targi FURNIKA i DREMA w Poznaniu

W dniach 16 – 17 września uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym -  Technikum Drzewnego i ZSZ kierunku tapicer wzięli udział w wyjeździe edukacyjno – szkoleniowym na Targi Furnika i Drema do Poznania. Wyjazd został zorganizowany i sfinansowany ze środków projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”.

Celem wyjazdu było zapoznanie uczniów z nowościami technologicznymi, innowacjami wykorzystywanymi w branży drzewnej, ocena rozwoju technicznego i technologicznego jaki nastąpił w branży oraz poznanie liderów -  producentów  najnowszych maszyn i urządzeń.

Zgodnie z programem wyjazdu w pierwszym dniu uczniowie odwiedzili duże przedsiębiorstwo branżowe - PAGED MEBLE w Sędziszowie Małopolskim, gdzie zapoznali się z żywym procesem technologicznym produkcji krzeseł drewnianych, tapicerowanych i stołów.
Mogli podglądnąć jakie technologie, maszyny są stosowane w Przedsiębiorstwie. PAGED Meble to jeden z liderów na Rynku Meblowym. Najważniejszym punktem wyjazdu było oczywiście uczestnictwo w Targach, a były to:

FURNICA - Międzynarodowe Targi Komponentów do Produkcji Mebli,

DREMA - Międzynarodowe Targi Maszyn i Urządzeń dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego,

SoFab – Międzynarodowe Targi Materiałów Obiciowych i Komponentów do produkcji mebli tapicerowanych

 

Uczniowie zwiedzili m. in. Fabrykę Mebli na żywo i Polską Fabrykę Mebli. Podziwili zmagania w ramach Mistrzostw Polski we Wbijaniu Gwoździ, zobaczyli najlepsze prace finalistów Konkursu "Wyczarowane z drewna", uczestniczyli w Poligonie Umiejętności, zwiedzili Strefę Parkietu.  
Jak wynika z ankiet ewaluacyjnych gdzie uczniowie opisywali m. in co nowego zobaczyli, co ich zainteresowało w odpowiedziach najczęściej pojawiały się: obróbka elementów z drewna i płytowych, lakierowanie powierzchni i elementów przy użyciu robotów, prasy membranowe do okleinowania elementów krzywoliniowych, linie łączenia frezów z drewna litego, Centra obróbcze CNC m. in do frezowania płaszczyzn, okleinowania, skanery CNC. W wyjeździe udział wzięli również nauczyciele przedmiotów zawodowych, którzy na bieżąco mogli tłumaczyć uczniom przeznaczenie maszyn, zastosowanie, ale i oni sami po raz pierwszy spotykali się z tak rozwiniętymi technologiami i  wzornictwem. Była to doskonała lekcja z przedmiotów zawodowych: technologii drewna, czy urządzeń i maszyn, materiałoznawstwa.

Targi to spotkanie branżowe, i nie mogło na nim zabraknąć przyszłych technologów drewna, operatorów CNC, stolarzy, tapicerów, kształcących się w naszej szkole.

 

Monika Subik  - Koordynator projektu.

 

Młodzi informatycy w Miejscu Piastowym

Na brak zajęć nie mogli narzekać uczniowie technikum informatycznego z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym, którzy w ramach staży przez cały lipiec poznawali tajniki swojego zawodu w firmie Krosoft w Krośnie o...raz w EuroNecie w Miejscu Piastowym. Jak wynika z wcześniej już prezentowanych raportów, informatycy należą w Polsce (i nie tylko) do najlepiej opłacanych zawodów i rzeczywiście mogą liczyć na stabilną pracę.

 

Staże uczniowskie w branży drzewnej

Uczniowie Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym zakończyli miesięczne staże w zakładach produkcyjnych przetwarzających drewno na gotowe wyroby.

Dzięki stażom uczniowie nabyli nowych umiejętności zawodowych – tych, których nie można zdobyć podczas zajęć praktycznych w szkole, czy na praktykach zawodowych. Zakłady pracy, w których uczniowie odbywali staże, pozwoliły na indywidualne podejście do każdego uczestnika i jego potrzeb związanych z rynkiem pracy. Na podstawie opracowanego wcześniej programu stażu, każdy uczeń pracował na różnych stanowiskach pracy. Przez bezpośredni kontakt z doświadczonymi pracownikami, nowoczesnymi maszynami i urządzeniami, stażyści nabyli umiejętności obsługi maszyn, prawidłowej organizacji pracy i co najcenniejsze - współpracy w grupie z przyjęciem na siebie pełnej odpowiedzialności za powierzone obowiązki. Miesięczny kontakt ze stanowiskiem pracy nauczył ich również otwartości, radzenia sobie w różnych sytuacjach zawodowych, dociekliwości, a tym samym poprawnej komunikacji interpersonalnej, co zdecydowanie ułatwi im kiedyś odnalezienie się na rynku pracy. Podczas monitoringu stażu widoczne było zdyscyplinowanie młodzieży pod względem noszenia odzieży ochronnej, przestrzegania zasad bezpieczeństwa pracy, higieny stanowiska oraz podporządkowanie się zasadom obowiązującym w danym przedsiębiorstwie. Każdy ze stażystów miał możliwość uczestnictwa w całym procesie technologicznym produkowanych wyrobów: od pobrania materiału z magazynu aż po wyrób finalny, jego ocenę i przygotowanie do transportu. Staże były realizowane w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców” ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

Targi Reklama 360

W dniach 14-15 maja 2014 r. uczniowie i uczennice Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym -  Technikum Organizacji Reklamy i Technikum Cyfrowych Procesów Graficznych, wzięli udział w Targach Reklama 360.

Celem wyjazdu było zapoznanie młodzieży z nowościami technologicznymi, innowacjami wykorzystywanymi w branży reklamowej i poligraficznej. Podczas dwudniowego wyjazdu uczniowie i uczennice mogli porównać i dokonać oceny rozwoju technicznego i technologicznego jaki nastąpił w branżach.

Targi Reklama 360 to spotkanie branżowe i nie mogło na nim zabraknąć przyszłych reklamowców i poligrafów kształcących się w naszej szkole.

Najważniejszym punktem wyjazdu było oczywiście uczestnictwo w Targach Reklama 360, gdzie młodzież mogła poznać współczesne technologie poligraficzne i reklamowe, producentów najnowszych maszyn i urządzeń poligraficznych, liderów rynku reklamy. W tegorocznej edycji Targów bardzo ważną rolę odgrywał projekt – Kreatywna Arena.

Kreatywna Arena była miejscem spotkań tych, którzy chcieli zaprezentować coś ciekawego, nowego i inspirującego. Podczas ARENY prezentowane były produkty, przeprowadzane były warsztaty. Uczniowie i uczennice wzięli udział w prezentacji „Wstęp do druku 3D”, a następnie w otwartej dyskusji o tematyce druku 3D, co było, jak wynika z ankiet ewaluacyjnych, najciekawszym punktem programu podczas pobytu na Targach. Druk 3D mogli oglądnąć „na żywo” na jednym ze stoisk, co zobrazowało wiedzę i informacje przekazane na warsztatach. Temat ten był ciekawy i dla reklamowców i dla drukarzy. Reklamowcy z zaciekawieniem słuchali wykładów pt. „Integracja danych mobilnych i deskopowych w służbie marketingu” oraz „Reklama mobilna w praktyce”. Wszyscy zostali zapoznani z tematem: „Jak optymalizować działania reklamowe na Facebooku?” Facebook najpopularniejszy w obecnej chwili portal społecznościowy, w oczach reklamowców to „kopalnia” klientów i warto wiedzieć jak do nich trafić.

W pierwszym dniu wyjazdu uczniowie odwiedzili również Muzeum Techniki w Warszawie, zobaczyli m. in. jakich maszyn i sprzętu używano w dawnych latach w drukarstwie. W Centrum Nauki Kopernik mogli rozwinąć swoją kreatywność.

Wyjazd na Targi został zorganizowany i sfinansowany w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”.

 

 

Plenerowe Warsztaty Fotograficzne dla uczniów i uczennic

Rozpoczęły się Plenerowe Warsztaty Fotograficzne dla uczniów i uczennic Technikum Organizacji Reklamy z Michalickiego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym. Zajęcia trwają 30 godz., a prowadzi je fotografka Magdalena Konop. Uczestnicy i uczestniczki w ramach warsztatów poznają tajniki fotografii w plenerze. W pierwszych dniach fotografują architekturę  i krajobraz  rodzinnych stron m.in. Miejsca Piastowego, Dukli, Iwonicza. W kolejnym dniu mają okazję pracować z wizażystką, makijażystką i modelką. Uczą się jak przygotować się do sesji tematycznej: jak zrobić makijaż, jaki dobrać ubiór, dodatki do tematu sesji i jak znaleźć „to coś” w modelce i to pokazać w fotografii. Bardzo ważnym elementem sesji tematycznych jest też dobór miejsca, tła. Nad każdym szczegółem czuwała pani  Magdalena, udzielała cennych wskazówek i porad, gdyż jak sama mówi „czuje się bardzo dobrze w sesjach tematycznych”. W ostatnim dniu warsztatów młodzież będzie pracowała nad obróbką wykonanych przez siebie zdjęć. Najlepsze zdjęcia każdego z uczestników zostaną wywołane i wystawione na wystawie powarsztatowej. Prowadząca dla uczestników warsztatów przygotowała małą niespodziankę – KONKURS! Autor, czy autorka najlepszych zdjęć otrzyma w nagrodę upominek, a także weźmie udział w sesji przeprowadzonej przez panią Magdę.

Warsztaty fotograficzne zostały zorganizowane w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców”, który współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

 

 

Warsztaty filmowe "Edukacja medialna, multimedialna"

W Michalickim Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Miejscu Piastowym zrealizowana została kolejna ciekawa inicjatywa w ramach projektu „Podkarpacie stawia na zawodowców". Uczniowie i uczennice technikum organizacji reklamy uczestniczyli w warsztatach filmowych „Edukacja medialna, multimedialna". Podczas zajęć pod okiem filmowców - reżysera i operatora filmowego sztuki filmowej tworzyli film o szkole. Wcielili się w role reżysera, operatorów filmowych, oświetleniowców, ale i również redaktorów i aktorów. Efektem końcowym warsztatów jest film o szkole, promujący kształcenia zawodowe pt. „Stawiamy na zawodowców".

https://www.youtube.com/watch?v=3b8Cm9kI6kg

Ks. Br. Markiewicza 25b, Miejsce Piastowe

Michalicki Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. Bronisława Markiewicza w Miejscu Piastowym

Ks. Br. Markiewicza 25b
Miejsce Piastowe